2014 m. rugpjūčio 7 d., ketvirtadienis

Tekstilės dažymas vasarą - paprasta ir labai įdomu

Ar žinote, kaip galite išnaudoti kaip niekada karštą ir šviesią šios vasaros saulę?
Marginant  ar  perdažant  drabužį !
Galiu užtikrinti, kad spintoje (kuri, žinoma, tuščia, nes "nėra ką apsirengti" ;) ) rasite nusibodusį arba nenešiojamą drabužėlį.

Dalinamės ištrauka iš tekstilininkės Žydrės Ridulytės knygos "Marginimas: iš tekstilės istorijos". Knygos gale rasite išsamią lentelę - kokiomis spalvomis dažo augalai.


Marginimas saulėje. Dažymas saulėje, dar vadinamas soliariumu - vienas paprasčiauių dažymo būdų. Pats svarbiausias ingredientas, kaip nurodo pavadinimas, yra saulės šviesa ir kaitra, bet dar svarbesnis - laikas. Kuo ilgiau laikoma, tuo nudažymas įdomesnis ir sodresnis. Paprastai indas laikomas kaitrioje saulėje apie mėnesį.
Pluoštas užmerkiamas paruoštuose augaliniuose dažuose - karštame arba šaltame nuovire. Patogiausia užmerkti stiklainyje. Nuoviro galima nenukošti ir užmerkti su augaline žaliava arba pridėti šviežios. Audinys gali būti užmerktas netolygiai, tam tikrose vietose šiek tiek kyšoti paviršiuje. Tas vietas saulė nudažys tamsiau. Juo mažiau vandens, juo raštai įdomesni. Galima laikyti ir atvirame, ir uždarame stiklainyje. Uždaryti galima dangteliu arba užsandarinti užpilant skystu vašku. Vaškas neleis atsirasti pelėsiui, apsaugos nuo sąlyčio su oru.
Šiuo būdu patogu dažyti, kai norima sunaudoti dažus, likusius nuo kitų dažymų. Taip pat nedideliame stiklainyje patogu dažyti siūlų likučius, kuriuos vėliau bus galima panaudoti siuvinėjimui, mezgimui ar nėrimui, taip pat marginti audinių atraižas, kurias galima pritaikyti aplikacijai, drabužių detalėms, tokioms kaip kišenės, rankogaliai ir pan.
Marginimas saulėje - tai patogus dažymo būdas, kai nėra laiko valandų valandas budėti prie puodo. Ir ne tik. Tai eksperimentas arba žaidimas su medžiaga, kai rezultatai visada bus netikėti ir nepakartojami.

1 komentaras:

  1. Aciu uz superine ideja, kaip tik skundziausi, kad sortai vyrams dazniausiai buna vienodu spalvu, noretusi kazko idomesnio ir stai mintis kaip issiskirti!

    AtsakytiPanaikinti